kompetencje cyfrowe: klasa 1B LOGrafika ilustracyjna: zadanie

extra_toc

Zadanie do wykonania:

Utwórz plakat, reklamówkę lub kartę pocztową za pomocą edytora wykorzystującego grafikę warstwową oraz warstwy przeźroczyste.

Pracę obowiązkowo należy wykonać w nieodplatnym programie PHOTOFILTRE.  Celem pracy jest poznanie tego narzędzia jako alternatywne w stosunku do innych powszechnie używanych. Wymuszamy jego znajomość z powodu następujących jego cech:

 • jest dostępny za darmo (freeware)
 • jest dostępny w wersji PORTABLE (uruchamiany z dowolnego nośnika bez potzreby instalowania)
 • Zawiera większość narzędzi jakie są niezbędne dla tworzenia bitmapowej grafiki ilustracyjnej
 • Dostępny jest w j. polskim

Program jest dostępny do pobrania z serwisów z bezpłatnymi programami. Należy przy pobieraniu bardzo uważać, bo te serwisy często dodatkowo zaśmiecają nasz komputer niechcianymi innymi dodatkami. Dlatego bezpieczniej jest go przekopiować z komputerów szkolnej pracowni (folder: EDYTOR GRAFIKI na pulpicie komputerów uczniowskich) lu pobrać ze szkolnego serwera: vilogdansk.pl/tools/EdytorGrafiki.zip . Plik wystarczy pobrać i rozpakować. Jest tam zapalpowany folder: EdYTOR GRAFIKI. Wystarczy go umieścić na dowolnym nośniku (dysk, pendriwe .. i uruchomić z niego plik: PhotoFiltrePortable/exe 

Założenia pracy:

 1. Praca powinna mieć rozdzielczość odpowiednią dla dobrego druku (300dp1) zob: http://www.pwr.com.pl/jakiej-rozdzielczosci-zdjecia-nadaja-sie-do-druku-,15,l1.html
  Rozdzielczość pracy można ustalić w funkcji: PLIK ==> NOWY (CTRL+N)
 2. Wielkość ilustracji (w centymetrach ustal odpowiednią dla rodzaju tworzonej grafiki (wygoogluj jaki jest stosowana wielkość dla wybranej przez Ciebie pracy.
 3. UWAGA! W swojej pracy wolno wykorzystywać ilustracje nie chronione prawem autorskim. Jeśli są pobrane z sieci to tylko na wolnej licencji (Filtr w wyszukiwarce grafiki w Google lub serwisy z legalnymi do dalszego wyszukiwania  ilustracjami) l 
 4. Jako tło pracy należy wykorzystać ilustrację lub fotografię
 5. Wykorzystaj w pracy mechanizmy rozjaśniania całości lub fragmentu tła.
 6. Wykorzystaj w pracy przynajmniej jedną warstwę z przeźroczystym tłem.
 7. Wykorzystaj w pracy wstawianie napisów z formatowanie czcionki.
 8. Prześlij pracę nauczycielowi do oceny w formacie edytowalnym PHOTOFILTRE = z rozszerzeniem PFI. Format ten zachowuje wszystkie warstwy i można go modyfikować. Umożliwi to ewentualne poprawki i zmiany ilustracji = ważne dla celów edukacyjnych. Prace należy wysłać jako załącznik na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub udostępnić na dysku google użytkownikowi: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . 

 

JAK TO ZROBIĆ:

 • Wszystkie element składowe zadania były zaprezentowane na lekcjach.
 • Jeśli ktoś nie pamięta lub nie uważał na lekcji można w każdej chwili poprosić nauczyciela o przypomnienie. (osobiście, mail, messenger)
 • Jeśli jakość pracy nie będzie zasługiwała na bardzo dobrą ocenę, a praca nie zostanie przesłana ,,na ostatnią minutę'' to uczeń może liczyć na podpowiedź co i jak warto poprawić na lepszą ocenę.
 •  Pomocnicze ściągi do wykonania zadania: ZOBACZ

 

ZADANIE JEST OBOWIĄZKOWE (na ocenę) DLA WSZYSTKICH UCZNIÓW.

 

 

Free Joomla! template by Age Themes