Marsz Żywych 2017

extra_toc

Kolejny raz 24 kwietnia 2017r. młodzież naszej szkoły wzięła udział w Marszu Żywych, który odbywa się od roku 1988 w. Odbywa się zawsze  Dniu Pamięci o Holokauście. Ten trzykilometrowy marsz z terenu dawnego KL  Auschwitz do KL Birkenau jest milczącym hołdem składanym ofiarom Holokaustu. Każdego roku biorą w nim udział tysiące żydowskich nastolatków oraz wielu Polaków.

Uczniowie naszego liceum  wzięli  w nim udział już po raz dziesiąty. Uczestnicy tegorocznego  Marszu Żywych minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego w 2016 roku  Elieggo Wiesela. Urodzony w Rumunii  laureat pokojowej Nagrody Nobla, profesor nauk humanistycznych, pisarz, był więźniem KL Auschwitz- Birkenau i KL Buchenwald.

Dzień wcześniej, tj. 23 kwietnia poznawaliśmy  miejsca i historię Żydów w Krakowie. Ich historię, podczas spaceru po Kazimierzu przedstawił nam przewodnik  P. Adam Musiał. Byliśmy w Starej Synagodze, w której zgromadzona jest kolekcja judaików i w synagodze Tempel. Byliśmy także na Podgórzu, na którym mieściło się getto. Zwiedziliśmy również Muzeum Fabryki Oskara Schindlera.

Bardzo nas cieszy, że każdego roku zgłaszają się do nas uczniowie, którzy chcą uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu. Tym bardziej radujemy się, gdy uczniowie chcą w nim  uczestniczyć po raz drugi, tak jak w tym roku uczniowie klasy II.A.

Dorota Suchocka
Bożenna Sucharska

Zobacz fotorelacje:

 

My w KRAKOWIE

 

My na KRAKOWSKIM KAZIMIERZU i PODGÓRZU

MARSZ ŻYWYCH - OŚWIĘCIM

 

 

 

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Gdańsku

VI Liceum Ogólnokształcące im. Obrońców Helu
Gimnazjum nr 6
Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego nr 94

ul. Głęboka 11, 80-759 Gdańsk
telefon (Liceum): +48 58-346 38 21
telefon (Gimnazjum): +48 58 346 38 12

fax: +48 58-346 38 21

FACEBOOK: https://www.facebook.com/zso6gdansk/

 

Free Joomla! template by Age Themes